Traverten Nedir?
Traverten bir çeşit taştır. Soğuk veya sıcak yer altı sularının içinde çözünmüş halde bulunan kalsiyum karbonatın yeryüzünde çökelmesi sonucu oluşmuş bir doğal taş çeşididir. Doğal kaynak suyunun içerdiği minerallere göre farklı renklerde oluşabilmektedir. Krem, sarı, kahve, gri, kırmızı en popüler Traverten çeşitleridir.
Doğada oluşumuna göre farklı desenlerde farklı şekillerde işlenebilmektedir.  Traverten mermer ve granitten daha yumuşak bir kayaçtır. Bu özelliği ona daha doğal bir görüntü ve daha sıcak bir hava vermektedir. Traverten hem zemin hem duvar kaplaması olarak kullanılabilen bir doğal taş çeşididir. Ayrıca traverten malzeme olarak birçok şey yapmaya müsaittir. Farklı renklerde Traverten lavabolar, Traverten karolar, Traverten mozaikler, Traverten heykeller, Traverten bloklarından inşa edilmiş binalar görmüş olabilirsiniz.
Bu ürünler ülkemizde birçok şehirde bulunan Traverten ocaklarından elde edilen ham Traverten kayalarının işlenmesi sonucu elde edilmiştir. Ülkemizin traverten ürünleri çok farklı ülkelere ihraç edilerek hem ülke ekonomisine katkısı hem de ülkemizin farklı ürünlerde kaliteli üretiminin dünyaca tanıtılması sağlanmaktadır. Traverten ürünlerden satın alarak bu doğa mucizesinin güzelliğini evinizde, bahçenizde, duvarlarınızda ve zeminlerinizde hissedebilirsiniz.